1.5. Užití a vymezení a standardu

1.5.1. Užití standardu

Digitální archivy v České republice mají za povinnost při vzájemném předání digitálních archiválií mezi sebou používat tento standard. Každý digitální archiv musí při své akreditaci dle zákona č. 499/2004 Sb. „Zákon o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů“ prokázat implementaci tohoto standardu při předávání digitálních archiválií do Národního digitálního archivu. V rámci akreditace a „zkušebního přenosu z/do NDA“ musí být digitální archiv schopen převzít AIP vygenerovaný dle tohoto standardu a zároveň z jakéhokoli AIP evidovaného v digitálním archivu vygenerovat přenosový AIP dle tohoto standardu.

Jedním z kroků posouzení při akreditaci DA bude ověření předávaných AIP pomocí softwarové komponenty validátoru, která zajistí ověření předávaných AIP, zda odpovídají tomuto standardu. Validátor bude využíván při běžném provozním procesu výměny AIP mezi archivy a zároveň bude použit i při vlastní akreditaci digitálních archivů pro ověření vygenerovaného přenosového AIP. Příkladem validátoru umožňujícího ověření souladu balíčku s tímto standardem je Validátor ZAF, odkaz na GitHub: https://github.com/validatorzaf/zaf.

1.5.2. Vymezení standardu

Předmětem výměny je archivní informační balíček (AIP). Každý AIP obsahuje digitální archiválie určeného typu informačního obsahu. Tento standard popisuje výměnu AIP s typem informačního obsahu data ze spisové služby (odpovídající Národnímu standardu pro ESSL) nebo volné soubory (soubory bez specifikovaného typu ). Uvedené typy informačního obsahu AIP byly zvoleny v době vzniku standardu (rok 2024) s ohledem na aktuálně nejpoužívanější typy uchovávaných archivních dat. Ostatní typy (např. geoprostorová data, databáze …) informačního obsahu nejsou touto verzí standardu podporovány. AIP těchto zatím standardem nepodporovaných typů informačního obsahu bude možné předat dle popisu standardu pro volné soubory, pokud archiv dodrží pro něj definované principy. V opačném případě bude nutné tyto AIP předávat a přebírat ve formátu, na kterém se shodnou předávající a přebírající archiv. Tento standard ve své obecné rovině počítá s tím, že bude v budoucnu rozšiřován, mimo jiné i o další typy informačního obsahu archivních dat, případně další principy a specifikace vyplývající z dostupných zkušeností a nových poznatků.

Standard ve své specifikaci obsahuje i omezení na velikost předávaného AIP, a to především z důvodu možného bezproblémového technologického zpracování, tedy vygenerování AIP pro přejímku a převzetí AIP do cílového digitálního archivu. V případě překročení tohoto omezení je nutná vzájemná dohoda předávajícího a přejímacího archivu na způsobu předání.

Standard definuje podobu, strukturu a obsah předávaných dat, nedefinuje způsob přenosu těchto dat. Vlastní přenos dat AIP je řešen vzájemnou dohodou předávajícího a přejímacího archivu.

1.5.3. Výměna archiválií mezi digitálními archivy

Digitální archivy předávající si archiválie mezi sebou budou toto činit na základě uzavřené dohody. Dohoda o vzájemném předávání digitálních archiválií bude obsahovat pravidla a informace o tom, jakým způsobem budou data předávána a přebírána. Jedná se zejména o upřesnění iniciace předání dat, způsobu přenosu dat a zdokumentování výměny.

AIP balíčky s typy informačního obsahu definovaných tímto standardem a podporované velikosti budou vždy předávány v souladu s tímto standardem. Ostatní balíčky s jinými typy informačního obsahu nebo AIP větších rozsahů mohou být předávány odlišným způsobem s tím, že forma jejich předání bude vždy zdokumentována. Každá iniciace předání archivních dat bude zdokumentována, včetně seznamu a popisu předávaných AIP, výsledku validace a vlastního předání. V případě „záchranného“ převzetí digitálních archiválií, kdy protistrana předávajícího není dostupná nebo nespolupracuje, je převzetí archiválií řešeno dle konkrétní situace a nijak nepodléhá tomuto standardu.

1.5.4. Metoda a postup přenosu dat

Tento standard nedefinuje technické prostředky předání balíčků. Při předání a přenosu archivních balíčků musí být dodržena pravidla zaručující datovou neporušenost předávaného obsahu.

Doporučený postup při předání balíčků:

  1. Předávající → Přejímající: Návrh na předání balíčků ze strany předávajícího archivu.

  2. Přejímající → Předávající: Odpověď na návrh, a to jeho akceptace nebo odmítnutí

  3. Předávající → Přejímající: Předání dohodnutých balíčků ve výměnném formátu

  4. Přejímající → Předávající: Odpověď na předání dohodnutých balíčků

Odpověď na návrh o předání

Odpověď na návrh o předání balíčků je formálním krokem na jehož základě je možné zahájit vlastní předání.

V případě akceptace návrhu BY MĚL obsahovat:

  • informaci o potvrzení návrhu

  • doplňující informace v souvislosti s případnými odchylkami od standardu a vzájemně dohodnuté řešení

  • identifikaci přenosu ze strany přejímajícího

  • metodu předání dat (datový přenos, předání fyzického média apod.)

V případě odmítnutí návrhu BY MĚLO obsahovat:

  • informaci o odmítnutí

  • doplňující zdůvodnění odmítnutí návrhu

Předání balíčků

Předání balíčků je možné realizovat formou fyzického předání přenosového média nebo zaslání zabezpečeným přenosovým kanálem. Způsob předání záleží na rozsahu předávaných dat, technických možnostech obou stran a jejich vzájemné dohodě.

Předání MUSÍ obsahovat:

  • identifikátor předání přejímajícího

  • předání seznamu identifikátorů balíčků a kontrolních součtů kořenových METS.xml každého balíčku. Předání této informace umožňuje garantovat neporušenost dat v průběhu přejímky. Variantně je možné předávat kontrolní součty celých balíčků, pokud jsou samostatně zabaleny.

  • vlastní předávané archivní informační balíčky

Odpověď na předání dohodnutých balíčků

Odpověď obsahuje potvrzení o převzetí balíčků nebo odmítnutí jejich převzetí.

Odpověď MUSÍ obsahovat:

  • identifikátor předání přejímajícího

  • informaci, zda došlo k převzetí balíčků nebo jejich odmítnutí

  • případné zdůvodnění odmítnutí

Dokud předávající digitální archiv nedostane potvrzení o úspěšném převzetí balíčků druhou stranou jsou tyto považovány za nepředané.

Předávající pečující archiv přistoupí k odstranění předaných balíčků z digitálního archivu až na základě přijetí pozitivní odpovědi o předání balíčků.