1.4. Struktura metodiky

Metodika je tvořena soustavou pravidel a principů. Každé pravidlo má přiřazeno označení a vysvětlující popis. Popis vždy obsahuje klíčové slovo dle RFC 2119 (MUST/MUST NOT, SHOULD/SHOULD NOT, MAY – české ekvivalenty: MUSÍ, NESMÍ, MĚL BY, NEMĚL BY, MŮŽE), které označuje úroveň požadavku. Za krátkým popisem každé zásady (principu) následuje zdůvodnění, které popisuje důvod a pozadí zásady.

1.4.1. Označení pravidel

Za účelem jasného čtení standardu, jeho implementace a kontroly jsou jednotlivá pravidla označena identifikátorem. Tento identifikátor je možné využívat při implementaci standardu a jeho částí. Pravidlem se rozumí jednotlivé principy, stanoviska a technické definice.

Kódy pravidel v základních částech standardu mají pevnou strukturu a pevnou délku. Kód je složen z prefixu (CZDAX-), identifikace části standardu (1 znak), identifikace kapitoly v rámci části (2 znaky), číslem kapitoly (2 čísla) a číslem pravidla v dané kapitole.

Příklad kódu: CZDAX-PPR0101

Způsob číslování pravidel

Část kódu

Význam

CZDAX

Prefix, význam prefixu: Czech Digital Archive Exchange

-

Pomlčka oddělující prefix a vlastní kód pravidla

P

Část popisující strukturu balíčku, P = package

PR

Identifikace kapitoly v rámci dané části, PR = principy

číslo (2 znaky)

Číslo kapitoly

číslo (2 znaky)

Číslo pravidla

1.4.2. Odkazování na pravidla z jiných specifikací

Pokud jsou odkazována pravidla z jiných specifikací a standardů, tak jsou vždy uváděna ve formátu specifikace:pravidlo.

Příklad odkazu do specifikace E-ARK, na pravidlo v částí CSIP: EARK:CSIPSTR5

1.4.3. Odkazování na části z jiných specifikací

Odkazy na části z jiných souvisejících specifikací umístěných na veřejných odkazech je problematické z důvodu nejisté dostupnosti těchto odkazů. Z tohoto důvodu jsou všechny odkazy na externí elementy sumarizovány v této kapitole. Při změně dostupnosti URL je tak vždy zaručena významová jasnost daného odkazu.